U Floriána (11.04.2002)


Usměvavá fanynka Jarka si ještě nevšimla cedule na dveřích vinárny. Vzápětí jí došel plný význam lakonického oznámení managementu KH, které v podstatě jedním škrtem pera úplně pozměnilo život všech příznivců i odpůrců KH.
Rozhodnutím o změně koncertu na scénické provedení baletní suity Slepičí jezero Petra Iljiče De-Romana se kapela vydala novou, dosud neprobádanou stezkou klikatící se do tajemného neznáma uměleckého Olympu.
Jako mávnutím koženého proutku se na všech stolech objevily rekvizity připravovaného baletu - ptáčci, slepičky, papoušci a jiná pernatá havěť.
Zaslouženě největší pozornost si získal dar od dvou nejaktivnějších fanynek - pták Kožeňák.
Obdiv a sympatie poroty si získali i dva pekárkovi nafukovací ptáci.
Poněkuď nedoceněn zůstal pravý Peruánský orel Okarín schopný dodat kapele nový neotřelý zvuk. Bohužel nedodal, kapelník to z nepochopitelně malicherných příčin striktně zakázal. Orel si však přesto v baletu zahrál, nikoli však hlavní roli, ale pouhou epizodní roličku pivního Orla Smrťáka.
Vydatný Grundlí předkrm  byl pro tančící umělce naprosto nezbytný, spotřeba energie při vrcholných baletních scénách je totiž blízce rovna spotřebě elektrického mixeru. Personál vinárny byl naštěstí připraven a grundle nedošly ani po té, co si je někteří diváci v umělecko-kulturním vytržení objednali vícekrát.
Obětavý Pavel dal v plen vlastní čelo jen aby vyhověl náročným požadavkům koženého scénografa. Orlí vejce na čele mu velmi slušelo. Pravá fotka je vzlášť cenná, nenápadný šlauch od Pavlovy kytary naznačuje další, trochu utajený krok k výšinám, tentokrát technického rázu - kabel vede do PKK. Zvuk PKK (Posilovače Kožených Kytar) zabarvil již tak skvělý sound kapely do nových harmonicky nečekaných tónových barev.

Velký Baletní Orchestr Koženýho Divadla začíná úvodní zádumčivou melodii předehry baletu. Tragičnost předehry  narušilo pouze poněkuď nepatřičné veselí fanynek kapely. Jejich radost však nepramenila ze smutného tématu overtury baletu ale z netrpělivého očekávání veselého až rozverného druhého dějství suity.

Diváci oslněni barokně skvostnou předehrou ani nezaznamenali, že ve foťáku došly baterie. Další průběh večera je tak možno rekonstruovat pouze na základě výpovědi očitých svědků a svědkyň. Srdce diváků si získal zejména nezapomenutelný Vzteklý princ v podání kapelníka, z vedlejších rolí zaujal zejména tragicky humorný leitmotiv Slepice dorážené Okarínovým Peruánským orlem.

Hřebem večera se stala volba Mysu sympatie. Porota netrpěla předsudky a zařadila do soutěže o tento ryze mužský titul i ženy. Zájem o soutěž byl mimořádný, přispěly k tomu nebývale hodnotné živé ceny - tři dokonale vynesené slepice Lekhornky z nejušlechtilejšího chovu mecenáše,chovatele, virtuosa a Koženého příznivce Míly. Radost tří  Lekhornek z nových majitelů byla nelíčená, kalená byla pouze mylnou obavou, že budou muset opustit svou čtvrtou, nesoutěžní družku. Mysy se však zachovali/y humánně a své ceny zanechali/y v rodném kurníku. Kdáky k smrti vděčných slepic jim více než nahradily krátkodobý požitek z hmotného vlastnictví živých tvorů.

Závěrečnou premiérou Kožené Hymny se obecenstvo natolik rozjařilo, že teprve významným pokukování na hodinky se již v civilu oblečenému vrchnímu podařilo balet důstojně ukončit.